Tento web používá soubory cookies potřebné pro jeho fungování a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.  

Souhlasím

Doporučujeme naše další e-shopy:

Luxusní nože

Luxusní holení

Zippo zapalovače

Základní dělení psacích potřeb:

 

Plnicí pero

Současná plnicí pera mají hrot vyrobený z nerezové oceli, rhodia nebo zlata. Zlaté hroty jsou ale měkké, takže se zpevňují jinými kovy. Hrot má obvykle ve svém středu štěrbinu, kterou protéká inkoust a dírku, která slouží jako průduch pro výměnu vzduchu a inkoustu v zásobníku. Hrot se postupně zužuje do úrovně, kde se inkoust přenáší na papír.

 

Hroty se dělí podle tloušťky:

F - slabý - mírným tlakem vytváří velmi jemnou stopu, je oblíbený hlavně u žen.

M - střední - nejpoužívanější, vhodný pro většinu uživatelů.

B - široký - hrot má širokou psací stopu.

Již méně časté jsou hroty EF - extra slabý a EB - extra široký.

 

šířka hrotů

 

Hroty mají různý design a zdobení. Každý výrobce se totiž snaží být originální. Plnicí pera jsou velmi elegantní, ale nejsou vhodná pro každého.

 

Plnicí pero

 

Kuličkové pero

Kuličková pera mají náplň, která obsahuje hustý inkoust s konzistencí pasty. Existují také "gelové" náplně, které se svými vlastnostmi podobají keramickému peru a zvyšují tak komfort při psaní kuličkovým perem. Kulička ve značkových náplních je zpravidla vyrobena z karbidu wolframu. Kuličkové pero píše plynule, nevytéká a vydrží dlouho psát. Proto je nejčastějším psacím nástrojem současnosti.

 

Kuličkové pero

 

Keramické pero

Keramické pero, jinak roller, vyplňuje mezeru mezi plnícím a kuličkovým perem. Kombinuje vlastnosti obou: lehkost psaní po plnícím a jednoduché ovládání po kuličkovém peru. Roller má také v náplni kuličku, ale místo kovové má keramickou, která má větší tvrdost. Náplně jsou plněny inkoustem, který má nižší hustotu než pastová náplň u kuličkového pera a proto roller umožňuje uživateli psát i při nejlehčím dotyku hrotu s papírem. I z tohoto důvodu mají rollery vždy víčko. Vhodný i pro děti, které se teprve učí psát.

 

 Keramické pero

 

Mechanická tužka

Mechanická tužka, jinak také mikrotužka, nemá klasickou náplň, ale doplňovatelné grafitové tuhy. Tuhy jsou tenké, nemusí se ostřit ořezávátkem. Tuha se pak vysunuje postupně buď tlačítkovým či otočným mechanismem. Většina mikrotužek bývá vybavena i gumou pro vymazání napsaného textu. Nejčastěji se používají pro technickou kresbu.

 

 Mechanická tužka